Daň z nemovitosti
- Filip Sýkora
- 29. 11. 2023
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 17. 5. 2024

Daň z nemovitosti: Kompletní průvodce pro rok 2024
Stali jste se v roce 2023 novými majiteli nemovitosti? Pak se vás týká povinnost platit daň z nemovitosti. V tomto blogovém příspěvku vám shrneme vše podstatné, co o této dani potřebujete vědět: od výše daně a termínů splatnosti až po způsoby platby a sankce za opožděné platby.
Kdo a za co platí daň z nemovitosti?
Daň z nemovitosti je majetkovou daní, kterou musí platit každý, kdo v daném roce vlastní nebo užívá nemovitý majetek na území České republiky.
Plátcem daně je vlastník nemovitosti, v některých případech to ale může být i svěřenský fond, podílový fond, stavebník s právem stavby na pozemku, nebo osoba, které byla nemovitost svěřena do užívání.
Daň z nemovitých věcí se skládá ze dvou samostatných daní:
Daň z pozemků: Tuto daň platíme za pozemky zapsané v katastru nemovitostí.
Daň ze staveb a jednotek: Tuto daň platíme za stavby a jednotky (byty a nebyty), které se nacházejí na území ČR a jsou dokončené nebo užívané.
Některé typy pozemků a staveb jsou od daně z nemovitosti osvobozeny. Patří sem například pozemky a stavby ve vlastnictví státu či obce, pozemky a stavby sloužící školám, galeriím a zdravotnickým zařízením.
Jak se odhlásit od platby daně?
Pokud jste v roce 2023 nemovitost prodali nebo darovali, už se vás placení daně z nemovitosti netýká. Tuto skutečnost je ale nutné oznámit finančnímu úřadu, abyste daň nadále neplatili.
Neexistuje žádný předepsaný formulář, stačí obyčejné oznámení v písemné formě, které nejpozději do 1. února doručíte svému správci daně (místně příslušnému finančnímu úřadu).
Jak a kdy se platí daň z nemovitosti?
Daň z nemovitosti můžete platit:
Převodem z bankovního účtu
Složenkou
Prostřednictvím SIPO
Hotově na pokladně finančního úřadu
Pokud daň převýší 5 000 Kč, je možné rozdělit si ji do dvou splátek.
Standardní termín pro úhradu první splátky je do konce května.
Druhou splátku je nutné zaplatit k poslednímu listopadu.
Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok a daňové přiznání se podává do konce ledna. Rozhodným stavem pro výpočet daně je 1. leden daného roku.
Co se stane, když podání k dani z nemovitosti nepodáte či nezaplatíte včas?
Za opožděné daňové přiznání vám bude vypočítáno penále. Jeho výše se odvíjí od výše daně a počtu dní prodlení.
Není-li daň z nemovitosti uhrazena včas, od 5. dne od splatnosti se vám nevyhnou úroky z prodlení. Ty odpovídají výši dvoutýdenní repo sazby ČNB (v současné chvíli 0,05 %), zvýšené o 14 procentních bodů.
Shrnutí:
Daň z nemovitosti platí každý vlastník nemovitosti na území ČR.
Daň se skládá ze dvou částí: daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek.
Daňové přiznání se podává do konce ledna.
Daň se platí do konce května (první splátka) a do konce listopadu (druhá splátka).
Za opožděné podání a platbu hrozí penále a úroky z prodlení
Pokud si přejete zobrazit přehled všech článků, klikněte zde. Pokud se chcete dostat zpět na domovskou stránku, klikněte zde.
Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž autor nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství.
*Zdroj obrázku Pixabay.com